84th Academy Awards

The 84th Academy Awards have been  declared The Artist and Hugo and have topped the list with 5 awards each.Given below is the complete list of all categories along with their nominations & the winners.

 

Nominations & Winners List

 

Best Picture

The Artist—winner

The Descendants

Extremely Loud & Incredibly Close

The Help

Hugo

Midnight in Paris

Moneyball

The Tree of Life

Warhorse

Best Direction

Michael Hazanavicius- The Artist–winner

Alexander Payne- The Descendants

Martin Scorsese- Hugo

Woody Allen- Midnight in Paris

Terrence Malick- TheTree of Life


Best Actor in a Leading Role

Demian Bichir-A Better Life

George Clooney- The Descendants

Jean Dujardin- The Artist–winner

Gary Oldman- Tinker Tailor Soldier Spy

Brad Pitt- Moneyball

 

Best Actress in a Leading Role

Glenn Close- Albert Nobbs

Viola Davis- The Help

Meryl Streep- The Iron Lady–winner

Michell Williams- My Week With Marilyn

Rooney Mara- The Girl with the Dragon Tatoo

 

Best Actor in a Supporting Role

Kenneth Branagh- My Week With Marilyn

Jonah Hill- Moneyball

Nick Nolte- Warrior

Christopher Plummer- Beginners–winner

Max von Sydow- Extremely Loud & Incredibly Close


Best Actress in a Supporting Role

Berenice Bejo- The Artist

Jessica Chastain- The Help

Melissa McCarthy- Bridesmaids

Janet Mcteer- Albert Nobbs

Octavia Spencer- The Help—winner


Best Documentary – Feature

Hell and Back Again
If a Tree Falls
Paradise Lost 3
Pina
Undefeated —winner

 

Best Original Screenplay

The Artist
Bridesmaids
Margin Call
Midnight in Paris –winner
A Separation

 

Best Adapted Screenplay

The Descendants –winner
Hugo
The Ides of March
Moneyball
Tinker Tailor Soldier Spy

 

Best Foreign Language Film

Bullhead
Footnote
In Darkness
Monsieur Lazhar
A Separation –winner

 

 Best Animated Feature

A Cat in Paris
Chico & Rita
Kung Fu Panda 2
Puss in Boots
Rango —winner

 

Best Original Score

The Artist —winner
The Adventures of Tintin
Hugo
Tinker Tailor Soldier Spy
War Horse

 

Best Original Song

“Man or Muppet” from The Muppets –winner
“Real in Rio” from Rio

 

Best Cinematography

The Artist
The Girl with the Dragon Tattoo
Hugo –winner
The Tree of Life
War Horse

 

Best Film Editing

The Artist
The Descendants
The Girl with the Dragon Tattoo –winner
Moneyball
Hugo

 

Best Art Direction

The Artist
Harry Potter and the Deathly Hallows Part 2
Hugo –winner
Midnight in Paris
War Horse

 

Best Costume Design

Anonymous
The Artist –winner
Hugo
Jane Eyre
W.E.

 

Best Sound Mixing

The Artist
Harry Potter and the Deathly Hallows Part 2
Hugo –winner
Tinker Tailor Soldier Spy
War Horse

 

Best Sound Editing

The Artist
Drive
Hugo —winner
Transformers: Dark of the Moon
War Horse

 

Best Visual Effects

Harry Potter and the Deathly Hallows Part 2
Hugo —winner
Real Steel
Rise of the Planet of the Apes
Transformers: Dark of the Moon

 

Best Makeup

Albert Nobbs
Harry Potter and the Deathly Hallows Part 2
The Iron Lady –winner

 

Best Animated Short Film

Dimanche/Sunday
The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore—winner
La Luna
A Morning Stroll
Wild Life

 

Best Live Action Short Film

Pentecost
Raju
The Shore –winner
Time Freak
Tuba Atlantic

 

Best Documentary – Short Subject

The Barber of Birmingham
God is the Bigger Elvis
Incident in New Baghdad
Saving Face—winner
The Tsunami and the Cherry Blossom

 Thanks !